KUZEY KIBRIS'TA YAŞAM

Kuzey Kıbrıs’ta yaşam, kendi gelenekleri, kültürleri, adetleri ve hatta doğal güzellikleri ile oldukça renkli bir yapıdadır. Kuzey Kıbrıs’ın turistik yapısı burada yaşayan kişilerin çok kültürlü bir atmosferde bulunmalarına da imkan kılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’taki bazı sosyal aktivitelere baktığımız zaman, özellikle yerli düğün veya sünnet törenleri, festivaller, kamplar, eğlence merkezlerine katılım, aile veya arkadaş gruplarının bir araya gelerek düzenlediği piknik vb. toplantılar buradaki hayatın renkli yaşamından bazı kesitleri ortaya koymaktadır. Adada yaşayan insanların sahip olduğu dayanışma duygusu oldukça önemlidir. Kıbrıs Türk toplumu bu özelliği ile oldukça misafirperver bir yapıdadır. Bu özellik ise Türk toplumunun misafirperverliğinden gelmektedir. Özellikle de eve gelen en yaşlı kişi oldukça hürmet ve saygı ile karşılanmaktadır.

Kıbrıs Türk toplumunda kahve ikram etme kültürü de yaygındır. Hiç tanımadığınız bir mekana gittiğiniz zaman size mutlaka bir kahve ikramında bulunulur. Bu özellik Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan insanların temel özelliğidir.

Yaz günlerinde bu ikramın yerini taze limon ve mandalinlerden yapılan limonata alır. Özellikle de balkon veya verandalarda gelen misafirlere soğuk bir limonata ikramı Kıbrıs Türkünün en belirgin ağırlama şekillerinden biridir. Misafirlere pasta veya geleneksel hazırlanan macun türlerinin ikramı da vazgeçilmez servis yöntemi olarak görülür. Büyük bir özenle hazırlanan pasta türleri, veya soğuk su ile küçük tabaklara konulan ceviz, turunç gibi meyvelerin macunları toplumun en önemli hizmet geleneği olarak görülmektedir. Hemen hemen her evde bulunan macun türleri, örneğin, pergamut, incir, kavun, hurma, alıç, çilek, erik, armut vd misafirlere ikram için hazırlanır.

Kıbrıs yemekleri ise eski çağlardan beri çeşitli kültürlerin etkisi ile oluşmuş hazine niteliğindedir. Kıbrıs Türkleri kendilerine özgün ve lezzetli yemeklerini de oluşturmuşlardır. Yemeğin her türünün hazırlanması ve bunun özenle sunumu Kıbrıs Türkü için önemlidir. Örneğin Molehiya yemeği tüm Kıbrıs Türkünün geleneksel yemeklerinden biridir. Molehiya yemeği, adada üretilen yeşil yapraklı bir bitkinin yapraklarından hazırlanarak içerisine et yada tavuk eklenerek yapılan bir lezzetten oluşmaktadır. Taze yapraklı veya kuru yapraklı da hazırlanabilir.

Kuzey Kıbrıs’ta bir başka önemli lezzet de yerli üretilen patatesten gelmektedir. Patates ile birlikte et veya tavuğun dahil edildiği fırın kebapları geleneksel yemek çeşitlerindendir.

Hemen hemen her evin bahçesinde orta ölçekte bulunan köy fırınları hafta sonları yakılarak burada köy ekmeği, çörek, pilavuna, hellimli, zeytinli gibi ekmek türleri yanı sıra fırın kebabı da pişirilmektedir. Bu tadı tatmak isteyen yabancılar veya diğer insanlar için restoranlarda köy fırın düzenekleri kurulmuş ve arzu edenler bu mekanlara gidip o lezzetleri tatma imkanı bulabilmektedirler.

Özetle Kıbrıs Türk halkının mutfak menüsüne baktığımız zaman şeftali kebap, küp kebap, fırın kebap, et veya tavuk döner, molehiya, herse, bamya, et doldurma, çiçek dolması, patlıcan, ıspanak, patates musakka, kuru fasulye, taze fasulye, balık çeşitleri gibi çok zengin bir menüye sahiptir. Özellikle de şeftali kebabı oldukça rağbet gören yemeklerdendir. Öte yandan , humus, beyin salatası, turşu çeşitleri, gapar, samarella, pastırma, bakla salatası, dil salatası, kolyandıro salatası gibi pek çok menü ana yemekler yanında sunulmaktadır.

Kıbrıs Türklerine ait yerli şarap ve içkiler veya taze sıkılmış meyve suları da mevcut mutfak kültürünün bir parçasıdır.

Kıbrıs Türklerine özgü has zeytin yağı ve zeytin, yeşil zeytin, harup, üzüm veya bunların pekmezleri gibi sağlıklı ürünlere ulaşmak da her zaman mümkündür.

Kıbrıs Türk helvası, mantar böreği, kıyma böreği, hellim böreği, lor tatlısı,sini katmeri,bulgur köftesi gibi ürünlere gerek marketler veya restoranlarda ulaşmak ise çok kolaydır.

Tüm bunlar yanında uluslararası kalite standartlarına ulaşmış (ISO 22000) pek çok yabancı dünya mutfağı da ülkemizde yer almaktadır. Örneğin İtalyan, Hindistan, Fransız,Çin gibi ülke mutfaklarının yer aldığı restoranlar…

Kıbrıs Türklerinin büyük neneleri çocuklarına veya torunlarına çeşitli el sanatları da öğretmektedirler. En önemli el işlerinden biri de Lefkara işidir. Bu isim Lefkara köyünden gelmektedir. Geçmiş zamanda insanlar bu el işini kendileri kullanmak için gerçekleştirmişlerdi, oysa şimdi bu el ürünleri pek çok turizm sektöründe rağbet gören hediyelik ürünler olarak görülmektedir.

Bir diğer el işi de koza işidir. İpek kozalar el ile kesilir,kimi zaman boyanarak işlenir. Çizilen desen üzerine monte edilen kozalar cam çerçeve ile kaplanarak hediyelik konuma getirilir. Koza işinden tepsiler,bardaklık altları,saatler,tablolar gibi hediyelik eşyalar üretilir. Yapılan motiflerde genellikle çiçek desenleri kullanılır.

Diğer önemli bir el sanat işi de hasırdan yapılan ürünlerdir. Hasır sandalyeler, hasır tepsiler, duvar süsleri gibi pek çok ürün mevcuttur.

Ağaç oymacılığı ise kültürün en güzel örneklerinden biridir. Bu alanda el işi ile işlenen sandıklar vazgeçilmez oymacılık ürünüdürler. Bu sandıklar çeşitli boylarda üretilebilir ve genellikle selvi ağacının gövdesinin işlenerek oluşturulur. Usta eller ince işçilik ile sandık üzerine çeşitli motifler çizip oyarlar, sonuçta pek çok desenin yer aldığı göz kamaştıran sandıklar meydana getirilir.

Kıbrıs Türk halkının en belirgin kültürel özelliklerinden biri de kendi folk danslarının hemen her bölgede yer almasıdır. Bu danslar, bazen düğünlerde,bazen ise herhangi bir açılış mekanında veya şölende görmek mümkündür. Kıbrıs’a özgü el sanatlarının işlendiği motiflerle bezenmiş geleneksel kıyafetler, yerli folklor takımlarının kostümleridir. Bu ekipler gerek ülke içinde gerekse uluslararası alanda etkinliklere katılarak KKTC’ni başarılı bir performans sergileyerek temsil etmekte ve çeşitli ödüller alabilmektedir.

TİYATRO VE SAHNE SANATLARI

Karagöz ve Hacivat , adanın Osmanlı idaresinden kalan en önemli gölge oyunu sanatlarından biridir. Kıbrıs Türklerinin ilk tiyatro oyunu “İlk Sahne(Birinci Aşama), 1963 yılında kurulmuştur. 1966 yılında bu isim yerine Devlet Tiyatrosu oluşturuldu ve Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu ekipleri de sahnede çeşitli oyunlar gerçekleştirdi. Gerek yurt içi gerekse yurt dışında yerli ve yabancı tiyatro grupları tarafından gerçekleştirilen oyunlar Kıbrıs Türk halkı tarafından büyük bir ilgi ve dikkatle takip edilmektedir. Bu ilgi çeşitli festivallerde yer alan oyunlara katkı yoluna gitme çabası ile pekişmektedir. Nitekim, adadaki sanat faaliyetleri özellikle de gençlerin katılımı ile sosyal faaliyet alanlarından biri halini almıştır.

Kuzey Kıbrıs’taki yaşam genel olarak huzurlu ve sakindir. Ancak gece hayatında yer alan disko,taverna,bar,restoran ve kulüpler de o kadar çok aktiftir. Örneğin öyle mekanlar vardır ki buralarda ister Türk,Hint yada farklı bir kültürün yemeklerinin hizmet verildiği bir yer olsun, mutlaka canlı müzik eşliğinde nefis yemekler tatma imkanı bulmak mümkündür.

Turistik mekanlardan biri olan Girne veya Magosa’da antik limanları çevreleyen barlar ve restoranlar ise neşeli akşamlar geçirmenizi sağlar. Büyük ve kaliteli oteller yada daha küçük butik otellerde sunulan müzik,yemek ve deniz keyfi yaz aylarının vazgeçilmez sosyal hayatlarından biridir.

Kıbrıs Türkleri Anadolu halk müziğinden de etkilenmişlerdir. Türk halk müzikleri toplum genelinde yaygındır ve bu alanda pek çok türküler bulmak mümkündür. Özel müzik grupları Türk halk müzik faaliyetlerine rahatlıkla katkıda bulunmaktadırlar. Nitekim klasik Türk müziği ile de ilgilenen pek çok kişi mevcuttur. Zaten Türk sanat müziklerine karşı çok yoğun bir talep mevcuttur.

Özellikle de son dönemde Kıbrıs Türk sanatçıları, uluslararası alanda güzel sanatlar alanında başarılı bir çizgide çeşitli platformlarda yer alan konumdadırlar. Birçok sanatçı resim, müzik, heykel, seramik, fotoğrafçılık, şiir, edebiyat, karikatür ve film sanatı gibi alanlarda üstün başarılar gerçekleştirmektedirler. Devletin de çeşitli ödüllerine layık görülen sanatçılarımız bu alanda çalışmak isteyenlere bir örnek teşkil etmekte ve diğer kişilerin de cesaretlendirilmesini sağlamaktadır.

Klasik müzik alanında, Devletin senfoni orkestrası ve korosu 1975 yılında kurulmuştur. Hatta belli zamanlarda ülkemizde müzik festivalleri düzenlenmektedir. Girne bölgesi bu anlamda oldukça aktif şehirlerimizden biridir. Bellabais manastırı pek çok yerli yabancı sanatçıya ev sahipliği yapmaktadır. Yerli yabancı pop şarkılar ise gençler tarafından büyük bir ilgi ile takip edilmektedir.

Kuzey Kıbrıs’taki yaşamı renklendiren en önemli faaliyetlerden biri de Güzelyurt, Girne, Gazimağusa, İskele, Lefkoşa’da gerçekleştirilen festivallerdir.

Basın ise Kuzey Kıbrıs’ta oldukça geniş bir yelpazeye sahip, dünya ve güncel sorunlara duyarlı yapıdadır. Kıbrıs Türkünün basına hayatında gazete bastırma olayı Osmanlı dönemine kadar gitse de özellikle 19.yy ile daha da etkin konum gelmiş ve artan sayı ile bugünkü duruma ulaşmıştır. Yazılı medyada yer alan gazetelerin yanı sıra, adada pek çok dergi de yayımlanmaktadır. Özellikle de görsel yayımda Kıbrıs Türkünün ilk sesi olan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu 1964 ve 1975 yılında hizmet vermeye başlamıştır.Özetle bugün yazılı ve görsel basın ülkemizde oldukça gelişmiş düzeydedir. Bazı televizyonlarımız ise uydu aracılığı ile dünyaya Kuzey Kıbrıs’ı ve gündemini taşıyabilmektedir.

Adada gerçekleşen sosyal aktiviteler içerisinde özellikle de dalgıçlık önemli yer tutmaktadır. Deniz altı zenginliklerimiz yerli ve yabancı dalgıçlar tarafından her zaman ilgi odağı olmuştur. Akdeniz’de oldukça temiz bir denize sahip olan Kıbrıs Türkü, bakir kalmış doğal güzellikleri olan sahilleri ile adeta turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Dalgıçlık alanında tüplü veya tüpsüz dalış imkanları ise ayrı bir zevk alanını oluşturmaktadır. Okulumuz ise düzenlediği kamplar ile bu imkanları öğrencilerine sunmaktadır.

Diğer önemli gençlik faaliyetlerinden biri de ralli yarışlarıdır. Bunun yanında at yarışları, köpek yarışları da belli zamanlarda düzenlenmektedir. Futbol organizasyonları gibi spor faaliyetleri de oldukça rağbet edilen alanlar içerisinde yer almaktadır. Ülkemizde ayrıca var olan golf sahaları, bowling sahaları, açık ve kapalı spor salonları, yüzme havuzları, Lefke, Esentepe ve diğer bölgelerimizde hizmet vermektedir.

Avcılık ise apayrı bir ilgi alanını oluşturmaktadır. Av mevsimi geldiği zaman avcılar sahip oldukları av köpekleri ile avlanabilecekleri izinli bölgelerde keklik, tavşan,gibi hayvanları avlayabilmektedirler. Bu hayvanlar av mevsiminden önce belli merkezlerde yetiştirilip doğaya bırakılmaktadırlar. Av mevsimi dışında yapacağınız doğa yürüyüşlerinizde bu hayvanlar ile karşı karşıya kalmanız sizi oldukça şaşırtabilir.

Follow Us